- As an Aldi employee, I like to grab ingredients to make low-effort lunches and weeknight meals.
- The Reggano penne pasta and meat sauce are staples for my take on Italian night.
- When I'm craving tacos, I grab the Randall Foods seasoned diced beef and Romero's tortillas.
I strive for easy meals, like pancakes made with the Millville mix.
Making pancakes with the Millville mix is so simple. The end product always turns out delicious and the pancakes taste phenomenal topped with diced strawberries and Cool Whip.
I also love that the Millville buttermilk-pancake mix is less than $2 and lasts longer than a week.
The Goldhen fresh eggs come in handy for simple morning meals.
On days that I'm not running late, I typically gravitate toward making avocado toast with an over-easy egg.
I usually pick up the Goldhen farm-fresh eggs, which have become a staple for me when I need some protein in my breakfast.
A dozen Goldhen eggs cost $1.70.
The L'Oven Fresh 12-grain bread is a staple in my pantry.
I choose the L'Oven Fresh 12-grain bread when I make avocado toast. It has 24 grams of whole grains per serving, so I feel like I'm starting the day off right.
A loaf of L'Oven Fresh 12-grain bread costs $2.40.
The Kirkwood fresh ground turkey is one of my favorite Aldi purchases.
I usually substitute higher-fat protein, like beef, with the Kirkwood ground turkey as a lower-fat alternative. I typically use ground turkey in fried rice and add soy sauce for a complete meal.
Fried rice with turkey is filling and delicious and reminds me of what I'd normally eat growing up in my Asian-American household.
The Kirkwood ground turkey costs $5.80.
The Lunch Mate honey-smoked ham is perfect on a sandwich.
Growing up, my parents didn't have much but they'd always make sure that we were well fed. So, the classic ham-and-cheese sandwich was a staple in our house, and it's still something I make as an adult.
I'm a huge fan of the Lunch Mate honey ham because of its sweet and savory flavors. It's the perfect meat for a sandwich and a pound costs only $4.50.
The Happy Farms Swiss cheese complements ham flawlessly.
I love to finish my ham-and-cheese sandwiches off with the Happy Farms Swiss cheese. I think the Swiss cheese's mild, sweet, nutty flavor perfectly complements the ham.
I love that a ham-and-cheese sandwich is light and convenient to pack on the go, too.
A pack of Happy Farms Swiss cheese costs $2.
Taco night can be every night with the Randall Foods diced beef.
My guilty-pleasure dinner is usually tacos. I use the Randall Foods diced beef for tacos because it comes preseasoned and is pretty affordable.
It's so convenient to not have to worry about getting the perfect amount of seasoning when I'm cooking. Once it's cooked, the beef tastes slightly salty with a hint of garlic and some other herby spices.
For $4.50 per pound, it saves me the time and hassle of cutting and seasoning meat myself. On this grocery trip, a pack that was a little less than 1-1/2 pounds came out to about $6.50.
Romero's king-sized tortillas hold everything together on taco night.
I heat up Romero's king-sized corn tortillas each taco night. I'll throw the Randall Foods diced beef on top and create a filling, hearty dinner.
I think Romero's corn tortillas are pretty standard, similar to other brands I've gotten at different grocery stores. Regardless, they get the job done and last a while.
A 30-count pack of Romero's tortillas is $3.
I use Reggano pasta and sauce to make an Italian-inspired dinner.
My go-to Italian-inspired dish is always the Reggano penne pasta with sauce flavored with meat. It's a great, filling dinner and comes together so easily.
I love Reggano's sauce because it's rich, thick, and filled with herby flavors.
You can find the penne pasta for $1 and Reggano's sauce flavored with meat for $1.50.
The Sundae Shoppe strawberry crunch bars satisfy my sweet tooth.
Aldi carries a great variety of sweet treats to choose from but I think the Sundae Shoppe strawberry crunch bars are top-tier.
The treat is made with vanilla-flavored reduced-fat ice cream, a strawberry-flavored core, and a crunchy cake coating. Honestly, I could probably finish the entire box in one sitting.
You can get a six-count box for $2.70.